niedziela, 23 listopada 2014

Kilka słów o pysznym, chrupiącym pieczywie - świadomy konsument cz. 1

Ile razy zastanawiałaś, zastanawiałeś się nad "ideą" pysznego chrupkiego pieczywa, znajdującego się na sklepowych półkach? Czy aby na pewno produkty, które są nam serwowane jako "świeże" są świeże w rzeczywistości? Więc jak to jest na prawdę?
Kto z nas nie lubi przegryźć chrupiącej bułeczki, najlepiej by była dopiero co wyjęta z pieca. Oczywiście każdy tego chce. W szczególności, że wchodząc do supermarketów, jesteśmy od progu kuszeni zapachem pieczywa. Więc pędzimy na dział z piekarnią i bierzemy "świeże wypieki", bo przecież, jest piec i piecze, prawda? 5 może 6 bułeczek, chlebek lub ciasteczko ląduje w koszu z zakupami - hura! mam produkty z pierwszej ręki przed chwilą wypieczone.
W rzeczywistości w koszu wylądowały produkty, które powstały od 6 - 9 miesięcy wstecz. Produkt głęboko mrożony. 

Według polityki jednego z supermarketów, sprzedawanie produktów głęboko zamrożonych sprzyja optymalizacji pracy w sklepie, konsument otrzymuje na bieżąco - t o  c o  c h c e - świeże, pachnące wypieki, które może wybrać z pośród wielu rodzajów. 
By powstał wysokowartościowy chleb, trzeba poświęcić wiele czasu, użyć dobrej jakości składników, wiedzy dotyczącej przygotowania i wyrobu takiego czy innego pieczywa.
Czy nadal macie ochotę na te pyszności? A może "zajrzymy" do środka wypieku? Jaki ma skład?
W skład takich produktów wchodzą min. substancje gwarantujące wygląd, smak, znajduje się w nich dużo Eeeeee i tak na przykład E-282 (pyszny i smaczny) propionian wapnia przeciw PLEŚNIOM, E-202 to sorbinian potasu - wywołuje on reakcje alergiczne, dopuszczalna dawka do spożycia to 25mg/kg masy ciała, powoduje reakcje skórne, niewskazany dla dzieci oraz kobiety w ciąży. Są w nich jeszcze polepszacze i stabilizatory więc jest to samo zdrowie:) Ciasto wypiekane w marketach produkuje się tonami, następnie zamraża i wysyła w świat. Czy wiecie, że około1/4 produktów tego typu zostało wyprodukowane w Rumunii.

Według polskiego prawa istnieje konieczność oznaczenia, iż dany wypiek powstał z ciasta mrożonego, a oznakowanie musi uwzględnić  składniki dodatkowe się w nim znajdujące. 
Piszę jak potłuczona? prawda? w dalszym ciągu istnieje problem, iż my jako konsumenci jesteśmy oszukiwani. Oznaczenia, gdy już je znajdziemy, są małe i nierzucające się w oczy zwykłemu Kowalskiemu. Jest to zwyczajne wprowadzanie w błąd konsumenta, Państwowa Inspekcja Handlowa za tego typu działania przewiduje nakładanie kar ( dokładniej opisane jest to w  Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych (Dz.U. 137, poz. 966) § 31).
 Czy wiecie, że pieczywo głęboko mrożone, nadaje się do konsumpcji w czasie 3 do 6 godzin od momentu wypieku ( w zależności od technologii).

 Więc jak odróżnić dobry chleb od produktu chlebopodobnego?

- Powstaje z mąki gruboziarnistej, czasem nawet z tej z płaskurki, orkiszu, samopszy, a mniej rozdrobnione mąki zawierają więcej witamin, minerałów i błonnika

- powstaje z wodą bez chloru, źródlaną

- powstaje w kilkadziesiąt godzin, a nie kilka

- „rodzi się” dzięki drożdżom lub fermentacji mlekowej (rozmnożone bakterie kwasu mlekowego zwiększają przyswajalność zawartych w mące mikroelementów, co ułatwia organizmowi trawienie glutenu)

- ma krótką listę naturalnych składników i naturalne dodatki prozdrowotne

- niektóre rodzaje pieczywa mogą jeść alergicy i osoby ze schorzeniami układu pokarmowego, które zwykle rezygnowały z niego ze względów zdrowotnych.

To co jemy i tak zależy tylko od nas, więc życzę i Wam i sobie byście dokonywali właściwych wyborów.
 
 
 *  *  *

Od kilku dni chodzi za mną notka, nie jedna a kilka, jednak z braku czasu i kontuzjowanego nadgarstka jest mi się dość ciężko ogarnąć, w końcu to lewa ręka:/ W tym tygodniu odpuściłam siłowe i zostały same aeroby. Treningi mogę wykonywać i bez obciążenia lub z minimalnym:D jutro zobaczę jak to będzie wyglądało, jutro dzień nóg, więc może po za przysiadami, wykrokami i wznosami resztę wykonam z obciążeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz