wtorek, 27 maja 2014

Suplementacja w diecie

Suplementy diety 

Witajcie, wiele z Was pyta się mnie o suplementację jaką stosuję. Zapraszam do lektury:)

Jak wiecie, na większości odżywek i suplementów diety producent zamieszcza instrukcję w jaki sposób korzystać z danego preparatu aby osiągnąć maksymalny rezultat. Bardzo często zdarza się iż decydujemy się na zakup danego preparatu bo słyszeliśmy opinię, że jest dobry, jednak na nas chwalony produkt nie zadziała wcale. Dlatego warto przed zakupem upewnić się o skutkach stosowania, w praktyce łatwiej będzie nam osiągnąć cel i w dużej mierze wyeliminować błędy i wielkie rozczarowania związanych z doborem niewłaściwych suplementów
Preparaty odchudzające o o nie najczęściej pytacie, są jedną z najpopularniejszych kategorii środków stanowiących uzupełnienie diety i treningu. Pamiętajcie, że odpowiednio dobrane są w stanie przyśpieszyć redukcję tkanki tłuszczowej, dodać energii w czasie utrzymania dietetycznego reżimu, a także podczas treningów. Preparaty odchudzające możemy podzielić na kilka grup:

-  „spalacze tłuszczu”, czyli preparaty zawierające związki nasilające wydatkowanie energii związanej z produkcją ciepła w ustroju (kofeina, zielona herbata, gorzka pomarańcza, pieprz kajeński i inne). Spalacze tłuszczu charakteryzują się spektakularnym działaniem odchudzającym. Należy jednak pamiętać, że poszczególne preparaty z tej kategorii różnią się siłą działania. Osobom początkującym zdecydowanie poleca się wersje łagodniejsze. Spalacze tłuszczu powinny być stosowane cyklicznie.
- „blokery apetytu”  , czyli środki zawierające substancje hamujące uczucie głodu (błonnik, chrom, olej z orzechów sosny koreańskiej) i tym samym przyczyniające się do zmniejszenia ilości spożywanych pokarmów i ułatwiające odmawianie sobie niezdrowych przekąsek. Poleca się je osobom, które mają problemy z okiełznaniem wilczego apetytu. Preparaty te powinny być stosowane cyklicznie.
- „lipotropiki, CLA i l-karnityna” – stanowią pewną alternatywę dla „spalaczy tłuszczu”, polecaną osobom, które nie mogą ich stosować (nadciśnienie, chora tarczyca), bądź też stanowiące uzupełnienie kuracji odchudzającej. Preparaty te wykazują także potencjał prozdrowotny, korzystnie wpływając na pracę układu nerwowego, pokarmowego czy układu krążenia. Mogą być stosowane w dłuższej perspektywie czasowej.
- „zamienniki posiłków” (MRP) – grupa odżywek w postaci koktajli lub batonów przeznaczona do stosowania jako alternatywa dla słodkich, niezdrowych przekąsek. Preparaty te są źródłem białka, błonnika, witamin a i nierzadko rozmaitych substancji usprawniających metabolizm. Do tej grupy teoretycznie można byłoby zaliczyć także odżywki białkowe, przy użyciu których można przygotować pyszne koktajle odchudzające (dodając owoców lub orzechów). Preparaty te mogą być stosowane w dłuższej perspektywie czasowej.
źródło: potreningu.pl
W najbliższym czasie postaram się opisać, wybrane suplementy które biorę, lub brałam i które przyniosły mniejszy lub większy efekt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz