wtorek, 6 maja 2014

Przysiady z obciążeniem - moje ulubione ćwiczenia

Jednym z moich ulubionych ćwiczeń są przysiady z obciążeniem. Aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji zapraszam do lektury. Poniżej znajdziecie opisy błędów jakich należy się wystrzegać podczas wykonywania przysiadów.


PRZYSIADY z obciążeniem są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń w fitness klubie i siłowni. Mimo to, wiele osób wciąż robi je niepoprawnie. Źle wykonane mogą sprawić sporo kłopotów.


Sprawdź jakich wystrzegać się błędów Przysiad zwłaszcza ten z obciążeniem to świetne ćwiczenie angażujące wiele partii mięśniowych. Działa na mięśnie rdzenia, pośladki, uda, a nawet brzuch. I choć jest jednym z najpopularniejszych na siłowni, wiele osób ma problem z jego prawidłowym wykonaniem. Dokładając kolejne kilogramy obciążenia możemy nawet zrobić sobie krzywdę. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć jakich błędów należy się wystrzegać.


Oto pięć najważniejszych i najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania przysiadów z obciążeniem. Następnym razem gdy zaczniesz je ćwiczyć, zwróć uwagę na swoją technikę. Nigdy nie jest za późno by skorygować złe nawyki treningowe.


1) Źle ustawione stopy lub kolana


Podczas wykonywania ćwiczeń skieruj palce stóp lekko na zewnątrz. Kolana i stopy cały czas powinny być w prostej linii z udami – unikaj kierowania ich do środka lub na zewnątrz zwłaszcza podczas głębokiego przysiadu. Jeśli nie zadbasz o prawidłową postawę ciężar spoczywający na twoich ramionach może przyczynić się do bolesnej kontuzji kolana lub kostki.


2) Zbyt płytki przysiad


Prawidłowo przysiad z ciężarem powinno wykonać się do momentu aż uda będą równolegle z podłogą. Wiele początkujących osób wykonuje tylko pół przysiadu, nie osiągając tym samym pełni korzyści płynących z takiego treningu siłowego.


3) Złe obuwie


Najlepsze do przysiadów są buty na płaskiej, niepoddającej się naciskowi podeszwie. Często ćwiczący na siłowni zakładają buty do biegania na podeszwie zaprojektowanej do amortyzowania wstrząsów wynikających z kontaktu pięty z podłożem. Takie obuwie jest świetne do joggingu, ale podczas wykonywania przysiadu z obciążeniem może być niebezpieczne, bo nie zapewnia wystarczającej stabilizacji stopy.


4) Przeglądanie się w bocznym lustrze


Pokusa spojrzenia w boczne lustro i przyjrzenia się wykonywanym ćwiczeniom z profilu jest duża, ale też niebezpieczna. Przekręcenie głowy w bok może zmienić balans naszego ciała, który odruchowo kierujemy w stronę w którą patrzymy. Nawet niewielkie zachwianie z dużym ciężarem niesie za sobą ryzyko kontuzji. Jeśli już nie możemy się oprzeć skupmy się by utrzymać prawidłowy ciężar ciała.


5) Źle rozmieszczone uchwyty asekuracyjne


Korzystając ze stojaków z uchwytami asekuracyjnymi możemy dostosować ich rozmieszczenie do własnych potrzeb. Ułatwi nam to w razie potrzeby szybkie odłożenie sztangi z obciążeniem. Zbyt wysoko podniesiony uchwyt sprawi, że będziemy musieli wspiąć się na palcach lub wykonać pół uniesienia. To niebezpieczne, bo łatwo stracić wtedy równowagę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz